Sněženky

Tento návod pro vás v jednom ze starších čísel připravila Monika Brýdová a k našemu rozkvetlému jarnímu vydání se perfektně hodí. Pojďme spolu přivítat jaro.

Pomůcky :

- malý kousek žluté polymerové hmoty, větší kousek bílé hmoty a malý kousek zelené

- kousek krepového papíru

- pomůcky běžné na práci s polymery

- náušnicové háčky a ketlovací (bižuterní) jehly cca 4 – 5 cm dlouhé


Nejdříve si připravte žluté středy - blizny. Na bižuterní jehlu připevněte kousek žluté hmoty a vytvarujte do válečku, který se ke konci zužuje. Upečte na 110 st – 30 minut (obr. 1).

Na kraj kousku bílé hmoty přiložte malý proužek zelené a tak dlouho projíždějte strojkem (blendujte), až vznikne lehce zeleně tónovaný okraj.  Rozválejte do obdélníku na střední nastavení strojku. Kraj uřízněte zubatým řezákem (obr. 2).

Překryjte blendovaný pásek krepovým papírem a zaválejte válečkem.  Pozor na směr zmuchlů, musí jít kolmo na kraj pásku (obr. 3).

Tímto páskem obalte upečené žluté středy. Při spojování dílu pracujte přes krepák, abyste nezničili texturu a neotiskli prsty. Toto jsou vlastně vnitřní okvětní lístky sněženky (obr. 4).

Na další práci je již dobré si nasadit gumové rukavice, aby na lístečcích nebyly otisky a také aby nedošlo k zašpinění hmoty. Na vnější okvětní lístky si připravte tři kousky bílé hmoty. Dále budete potřebovat kousek zelené na toulec – to je ten kalíšek na konci květu.


Okvětní lístky vytvarujte v prstech a o podložku rozplácněte do tenka. Podložka vám vytvoří z jedné strany lesklý povrch hmoty (obr. 5).

Přiložte okvětní lístky ke středu lesklou stranou ven. Rozmístěte je pravidelně a přimáčkněte. Přebytečnou hmotu odřízněte (obr. 6).

Ze zelené hmoty udělejte malou placičku, nasaďte ji na konec květu a vytvarujte toulec (obr. 7).

Kvítka upečte v troubě zavěšená na špejli, kterou zaklesněte mezi stěnami. Opět 110 st, 30 minut (nebo podle pokynů výrobce hmoty, obr. 8).

Po vychladnutí zkraťte konec ketlovací jehly na cca 4mm a udělejte očko. Navlékněte náušnicové díly.

www.koralki.rooya.cz