Náušnice: Sovičky

Začíná jaro, příroda kolem opět probouzí do své krásy a našim uším neunikají ani zvuky z lesa, kam díky slunečným dnům rád každý sem tam zavítá.
Chcete mít trošku lesní atmosféry i doma? Pojďte si s námi vyrobit tyto soví náušničky Zuzany Taláškové.

Text a foto: Zuzana Talášková

Kontakt: www.fler.cz/zuta


Archiv časopisu Korálki 2013/02

Pomůcky :

Fimo Classic – barvy zelená (5), zelená listová (57), okrová (17), černá (9), bílá (0), hnědá čokoládová (77), žlutá (1)

Fimo Soft – barva karamelová (7)

akrylový váleček

strojek na nudle

podložka (sklo, dlaždice)

řezák

papír na pečení

vykrajovátka

čtvrtka na šablonu

pravítko

2 ketlovací jehly o délce 2 cm

2 náušnicové háčky


Tvar sovičky si podle obrázku nakreslete 2x na papír a vystřihněte. Dobrou pomůckou je vykrajovátko ve tvaru malého vajíčka (3x 3,5 cm). Velikost šablony je 3x2,5cm. Jednu šablonu nechejte vcelku (zadní díl sovičky, část 3) a na druhé šabloně vyznačte oblouk, který oddělí část pro obličej a pro tělo (část 1 a 2), a díly odstřihněte. Na části těla (šablona 2) zakreslete umístění křídel. Pro vnitřní oblouk křídel můžete využít kulaté vykrajovátko odpovídajícího průměru.


Na začátku práce vždy hmotu změkčete. Projeďte strojkem na nejsilnější nastavení plát bílé (0), žluté (1), zelené (5) a okrové barvy (17). Vykrojte kulatým vykrajovátkem o průměru 3 cm 5 dílů bílé, 5 dílů žluté, 1 díl zelené a 1 díl okrové. Pomocí strojku na nudle namíchejte světle zelenou barvu. Z plátu z nejsilnějšího nastavení strojku vykrojte podle šablony 2x obličejovou část sovičky.

Připravte si váleček z namíchané světlezelené barvy o průměru 1 cm a délce 4 cm. Váleček obalte tenkým plátem černé hmoty (strojek na č. 4) a dále plátem karamelové (strojek na č. 7). Pomocí silnějšího plátu (strojek na č. 7) a válečků obalte karamelovou hmotou do tvaru kvádru. Přebytečnou hmotu opatrně odřízněte.

Hranolek tlakem a rovnoměrným tahem zredukujte na délku 10 cm. Průběžně otáčejte a občas stěny srovnejte pomocí akrylového válečku. Rozřízněte na 4 díly po 2,5 cm, přiložte k sobě do tvaru hranolu a celý postup ještě jednou zopakujte.

Z hranolku nakrájejte tenké plátky (asi 1 mm), přitiskněte k sobě a ze vzniklého plátu vykrojte podle šablony 2x část těla sovičky.

Přiložte k sobě obličejovou část a část těla a přejeďte akrylovým válečkem.

Připravte si pruhy na křídla. Z plátů zelené (57), okrové (17) a hnědé (77) o síle č. 4 vykrojte čtverce 4x 4 cm), položte je na sebe, přepulte a obě poloviny položte na sebe. Z delší strany krájejte plátky o síle 1 mm a přitiskněte k sobě. Vykrojte 4x tvar křídel.

Z části těla, kde budou křídla, odkrojte přebytečnou hmotu a nahraďte ji připravenými křidélky.


Přitiskněte a přejeďte akrylovým válečkem.

Z plátu okrové hmoty o síle 4 vykrojte 2x zadní část. Mezi uši sovy umístěte zahnutou ketlovací jehlu a přimáčkněte do hmoty tak, aby očko vyčnívalo.

Pomocí čepele opatrně umístěte přední část sovičky na podklad. Obě části by měly spolu lícovat, přečnívající okraje ořízněte a přitiskněte.

Na oči budete potřebovat plát bílé, namíchané světle zelené a černé barvy střední síly. Z bílé vykrojte 4 kolečka o průměru 10 mm, ze zelené 4 kolečka o průměru 6 mm a z černé 4 kolečka o průměru 4 mm. Kolečka pokládejte na obličejovou část sovičky v tomto pořadí a vždy lehce přitiskněte.


Z okrové (17) vykrojte 2 malé trojúhelníčky na nos a ze zelené (57) 2 trojúhelníčky na čelo, tvary přitiskněte na určená místa.

Sovičky upečte na plechu, podložené papírem na pečení, podle návodu (necelých 30 min. na 110°C).


Po vychladnutí osmirkujte okraje a připevněte náušnicové háčky.

www.koralki.rooya.cz