Přívěsek: Z hlubin země - 2. místo soutěže Venkov, křídou na zdi

Obtížnost: 2

Již pět tisíc let se lidé zdobí skleněnými vinutými perlami. Korálky navíjené nad plamenem vyráběli již ve starém Egyptě. Skleněné vinuté perle jsou nejkrásnější, ale zároveň také výrobně nejnáročnější korálky vůbec. Tekoucí sklo připomíná lávu v pohybu a její malý kousek jsem se pro vás pokusila zastavit.

Materiál a pomůcky na výrobu
vinutých perel:



Jako surovina pro výrobu perel je požito české sklo
oranžová tyčka skla
bílá tyčka skla
skleněná drť
kahan + plyn
mandrel  - nerezový, nebo tombakový drát
pinzeta
hladítko
jehla -bodec
nerezová formička, oliva 15/11 (není nutné)

Materiál a pomůcky na výrobu
náhrdelníku:



Dvě vinuté perle (předem vyrobené)
bavlněná šňůrka
černá obruč (lanko + nylon) se šroubovacím zapínáním
dva černé nýty
kleště (ketlovací)
Kleště (štípačky)

Postup při výrobě velké vinuté perle:

Nejprve smočíte dráty v oddělovací hmotě, kterou tvoří směs kaolínu, mastku a vody. Takto připravené dva dráty zapíchnete do nádoby naplněné nejlépe pískem a necháte zaschnout. Mezi tím si připravíte k ruce tyčky skel, sytou oranžovou a bílou. Sklo natavíte a pomocí pinzety vytáhnete jednu delší tenkou bílou nit, jednu silnou, krátkou bílou nit a jednu oranžovou, středně silnou krátkou nit.

Poté vložíte drát do ohně, otáčíte s ním a nahříváte. Zároveň začnete nahřívat již připravenou tyčku oranžového skla. Když oddělovací hmota na drátě zčervená a sklo má kašovitou konzistenci, můžete začít na drát navíjet určité množství skla ve tvaru velké oliv.

Dále vinutou perlu ještě za horka obalíte ve skleněné drti.

Opět nahříváte a rovnoběžně s navíjecím drátem namalujete bílou, tenkou, skleněnou nití klikaté čáry, které dále ještě bodcem roztáhnete do stran.

Obalenou a takto namalovanou olivu, důkladně nahřejete a rozplácnete hladítkem.

Do levé ruky uchopíte bílou silnou skleněnou nit, natavíte a vytvoříte uprostřed placky větší bod, který dále opět rozplácnete hladítkem.

Na tomto bílém bodu, vytvoříte další o něco menší bod, tentokrát středně silnou oranžovou skleněnou nití.

Opět rozplácnete hladítkem, nahřejete a vrchní oranžový bod smočíte ve skleněné drti.

Při nahřívání v plamenu, oranžový bod roztáhnete jehlou do stran.

Poté celou placku opálíte v plamenu, tak aby se odstranily případné stopy hladítka, a vložíte vychladit do nádoby s perlitem.

Postup při výrobě malé vinuté perle:

Postup je stejný jako u velké vinutky, jen množství skla je menší, tuto vinutou perlu si můžete pomoci dotvořit v nerezové formičce o velikosti 15/11. (není nutné) Tato menší perla není zdobená navrch žádnými body, tedy postup končí obrázkem číslo 8.

Po vychladnutí perle i s drátem namočíte do vody, drát uchopíte do kleští, opatrným otáčením perle uvolníte a sejmete. Necháte oschnout a vinuté perle jsou připraveny ke kompletaci.

Postup při výrobě náhrdelníku:

Velkou i malou vinutou perlou protáhnete nýt, u velké vinutky přidáte z každé strany jednu malou černou rocailovou korálku a stočíte na obou stranách očka.

Obě vinutky očky spojíte a na spodní očko u malé vinutky přivážete dvě šňůrky, zakončené uzlíky.

Takto připravený přívěsek pootevřením horního očka u velké vinutky připevníte na lankovou obruč a krásný náhrdelník je na světě.

text a foto: Šárka Martincová
www.superkoralky.cz, www.fler.cz/sarkin

Šárka Martincová
žije v Bozkově, vesnici na rozhraní Krkonoš a Českého ráje. Tvorbě vinutých perel se věnuje osm let, tato činnost je její prací i koníčkem. Velmi ráda objevuje nové techniky. Inspiraci získává nejčastěji v přírodě, ale inspirují ji i zákazníci, zejména děti. Proto se v tvorbě vyskytují i vinuté perle ve tvaru různých zvířátek a postaviček.

#Přívěsek Materiál #Sklo Náročnost #Střední Technika #lamp-working
Copyright © 2007-2024 Helena Zdeňková