SNĚHOVÉ VLOČKY

Martin na bílém koni dnes sice sněhové vločky nepřivezl, ale my si je můžme vyrobit.

Návod na ně vyšel v čísle 06 v roce 2016.

Text a foto: Michaela Pecková www.therainbow.cz

Pomůcky :

Polymerová hmota, obvyklé pomůcky pro práci s polymerovou hmotou

kulaté vykrajovátko o průměru 3 cm

papír

nůžky

malé kulaté vykrajovátko na dírku pro zavěšení

tekutý polymer

alkoholové inkousty

párátko

kachlička

raznice sněhové vločky

horkovzdušná pistole

afroháčky a spojovací kroužky, ploché kleště

Obkreslete si kulaté vykrajovátko o průměru 3 cm na papír (obr 1).

Kolem obrysu vykrajovátka přidejte přibližně 2mm a zakreslete na spodní stranu špičku a na protilehlou horní oblouček, za který pak náušnici zavěsíme. Oblouček pro zavěšení musí byt dostatečně velký, aby se do něj dala vykrojit malá dírka (obr. 2). Takto získáte šablonou, kterou si vystřihnete nůžkami.

Propracujte si polymerovou hmotu (obr. 3). Bílou (Fimo 052) si projeďte strojkem na nejtenčí nastavení. Stačí malý plátek na vločky. Modrou (Fimo 38+Fimo 302) smíchejte v poměru 1:1 a projeďte strojkem na 3 nejsilnější nastavení (Imperia „4“). Vytvořte plátek tak velký, aby se na něj vešly 2 šablony (2 budoucí náušnice).

Modrý plátek přitiskněte na kachličku a vykrojte podle šablony 2 náušnice (obr. 4). Vyřezané náušnice nepřenášejte na jiný podklad- je potřeba, aby zůstaly přilepené na kachličce, na které jste je vyřezávali.

Střed náušnic vykrojte vykrajovátkem a v přidaném obloučku vykrojte malou dírku pro zavěšení (obr. 5). Dejte péct společně s bílým plátkem na 110°C 20 minut. Nechte vychladnout.

Z bílého plátku vykrojte pomocí raznice dvě sněhové vločky (obr. 6).

Do středu modrých baněk naneste štětečkem trošku tekutého polymeru a přilepte tam sněhovou vločku (obr. 7). Dejte péct na 110°C 10 minut.

Připravte si alkoholové inkousty v modrých odstínech (obr. 8). 

Dejte trošku tekutého polymeru (Kato – je hezky průhledné) do malé skleničky nebo kalíšku a přikápněte k němu kapku inkoustu (obr. 9). Pomalu promíchejte, ať do tekutého polymeru nedostanete bublinky vzduchu. Dobarvujte raději postupně, až do odstínu se kterým budete spokojeni. Můžete také přidat malé množství jemných třpytek.

Nakapejte průhledný tekutý polymer do středu kolem vločky a obarvený modrý opatrně pomocí párátka ke krajům (obr. 10). Nedávejte tekutého polymeru příliš. Stačí takové množství, při kterém není celá sněhová vločka zalitá.

Pomocí párátka promíchejte obarvený a průhledný polymer tak, aby vzniklo mramorování (obr. 11). Dejte péct na 130°C 30 minut.

Ještě teplé zahřívejte horkovzdušnou pistolí tak dlouho, dokud tekutý polymer nezprůhlední (obr. 12). Dejte však pozor, ať jej nespálíte - stále s horkovzdušnou pistolí pohybujte a nezahřívejte jen jedno místo. Nechte vychladnout.

Po vychladnutí naneste tenkou vrstvu na vrstvu z tekutého polymeru a dejte péct na 130°C 10-15 minut. Znovu použijte horkovzdušnou pistoli. Tento krok opakujte, dokud nezaplníte baňku tekutým polymerem do stejné výšky, jaký má modrý okraj náušnic. Měly by stačit asi 2-3 vrstvy. Poslední vrstvu tekutým polymerem udělejte i přes modrý okraj (obr. 13). Dejte péct na 130°C 10-15 minut. Znovu použijte horkovzdušnou pistoli. Náušnice odřízněte od kachličky a tento poslední krok zopakujte i na druhé straně náušnice. Náušnici ovšem položte na papír a pečte na papíře, aby se vám neudělala lesklá místa.

Připravte si komponenty na zavěšení a zkompletujte náušnice (obr. 14).

#Náušnice Materiál #Polymer Náročnost #Střední Technika #Motanice
Copyright © 2007-2023 Helena Zdeňková