Náramek: Studánky

Je léto a k němu neodmyslitelně patří slunce a voda. Převedeno do jednoduché řeči barev, zlatá a modrá. V těchto tónech je vyrobený i tento náramek, který využívá efektu opakování motivu. Z něj lze vytvořit i další šperky, třeba náušnice či náhrdelník. Průměr jednoho je 2,5 cm, délka náramku včetně zapínání je 18,5 cm.

Text a foto: Růžena Mikulová
Archiv časopisu Korálki 2015/04

Pomůcky :

dvoudírkové korálky Piggy - 40 ks

kuličky Ø 6 mm - 20 ks

rokajl starozlatý 6/0 - 20 ks

rokajl 9/0 -264 ks

rokajl modrý 7/0- 40 ks

DURAthread

jehla

nůžky

zapínání OT ve starozlaté barvě

podkůvky ve starozlaté barvě - 2 ks

Na jehlu navlékněte korálky v tomto pořadí: 1 Piggy, 1 starozlatý rokajl 6/0, 1 Piggy, 1 kulička, 1 Piggy, 1 starozlatý rokajl 6/0, 1 Piggy, 1 kulička, 1 Piggy, 1 starozlatý rokajl 6/0, 1 Piggy, 1 kulička, 1 Piggy a 1 kulička. Směr vypouklosti jednotlivých korálků Piggy střídáte dle obrázku, v podstatě platí, že žádné dva za sebou nejsou navlečené stejně.

Návlek spojte do věnečku a prošijte ještě jednou dokola, pevně utáhněte a zajistěte několika uzlíky. Kratší konec pak zapošijte do práce do ztracena.

Jehlu provlékněte druhou dírkou nejbližšího Piggy korálku.

Navlékněte 3 starozlaté rokajly 9/0 a jehlu vpíchněte do volné dírky nejbližšího Piggy.

Opět navlékněte 3 rokajly 9/0 a jehlu vpíchněte do volné dírky následujícího korálku Piggy. Takto pokračujte dokola celého věnečku.

Provlékněte 3 následujícími rokajly minulé řady. Mezi trojice rokajlů všijte po jednom modrém rokajlu 7/0, celkem 8x.

Přejděte do nejbližšího modrého rokajlu a navlékněte 4 starozlaté rokajly 9/0. Jehlu provlékněte následujícím modrým rokajlem 7/0 minulé řady a opět navlékněte 4 starozlaté rokajly 9/0.

Dále provlékněte jehlu následujícím modrým rokajlem a dvěma starozlatými rokajly 9/0.

Navlékněte 1 starozlatý rokajl, podkůvku oběma průvleky, opět jeden starozlatý rokajl a jehlu veďte opět prostředním, tedy druhým ze 3 starozlatých rokajlů 9/0.Vzniklou kytičku ještě jednou dokola pro větší pevnost prošijte.

Jehlu provlékněte třetím starozlatým rokajlem 9/0, modrým rokajlem 7/0, a navlékněte 4 starozlaté rokajly 9/0.

Opět jehlu provlékněte následujícím modrým rokajlem 7/0, navlékněte 4 starozlaté rokajly 9/0, provlékněte následujícím modrým rokajlem 7/0 a navlékněte 4 starozlaté rokajly 9/0. Pak jehlu provlékněte následujícím modrým rokajlem 7/0 a dvěma starozlatými rokajly, které za modrým rokajlem následují. Navlékněte 3 zlaté rokajly 9/0 a jehlu provlékněte druhým ze tří starozlatých rokajlů 9/0. Celý krok ještě jednou pro větší pevnost zopakujte.

Jehlu provlékněte třetím starozlatým rokajlem 9/0 a modrým rokajlem 7/0, navlékněte 4 starozlaté rokajly 9/0. Řadu uzavřete provléknutím jehly následujícím modrým rokajlem 7/0 a motiv ukončete zapošitím návleku. Tím vznikl první, krajní komponent - studánka.

Stejným způsobem ušijete další díl náramku, jen při šití poslední řady budete spojovat obě studánky k sobě. Poslední řadu, tedy tu spojovací u středových dílů, šijte následujícím způsobem: Navlékněte 4 starozlaté rokajly 9/0, jehlu provlékněte modrým rokajlem 7/0, opět navlékněte 4 starozlaté rokajly 9/0, a poté jehlu provlékněte modrým rokajlem 7/0 a dvěma z následujících 3 rokajlů. Pak navlékněte 1 starozlatý rokajl, jehlu provlékněte vrcholovým starozlatým rokajlem u spojovací kytičky prvního motivu, navlékněte 1 starozlatý rokajl 9/0 a jehlu provlékněte druhým ze tří zmiňovaných rokajlů

Jehlu provlékněte následujícím starozlatým rokajlem 9/0 právě ušitého spojení a navlékněte 1 modrý rokajl 7/0, provlékněte následujícími třemi starozlatými rokajly 9/0.

Navlékněte 1 modrý rokajl 7/0 a provlékněte dvěma následujícími starozlatými rokajly 9/0 spojovací části. To celé ještě jednou pro zpevnění zopakujte.

Jehlu provlékněte posledním ze tří starozlatých rokajlů 9/0 a následujícím modrým rokajlem 7/0. Navlékněte 4 starozlaté rokajly 9/0. Opět jehlu provlékněte následujícím modrým rokajlem 7/0 a to celé ještě 2x zopakujte.

Jehlu provlékněte následujícím modrým rokajlem 7/0 a dvěma následujícími starozlatými rokajly 9/0.

Navlékněte 3 starozlaté rokajly, pak jehlu veďte druhým ze tří starozlatých rokajlů 9/0 a celý krok pro větší pevnost ještě jednou zopakujte. Řadu došijte a návlek pevně zapošijte.


Stejně budete pokračovat s výrobou dalších motivů-studánek, až dosáhnete potřebné délky náramku, tedy celkem 5 spojených studánek. U poslední studánky v poslední řadě přišijte v místě spojovací kytičky podkůvku s OT zapínáním, stejným způsobem, jako u prvního motivu.

#Náramek Materiál #Korálky Náročnost #Střední Technika #Šití s korálky
Copyright © 2007-2024 Helena Zdeňková