Náušnice: Skleněné uzly z Korálki 2/2008

Obtížnost: 1

Vytvořte si jednoduché a efektní náušnice, které připomínají uzlíky.

Pomůcky a materiál:
2 x 35 cm měděného drátu o průměru 0,3 mm 


ketlovací dráty a nýty staroměděné


řetízek 2 mm staroměděný – 2 x 2,5 cm


broušene korálky: 2 x hnědé 8 mm, 2 x tyrkysové 6 mm, 8 x tyrkysové 4 mm, voskové perle měděné barvy: 2 x 6 mm, 2 x 4 mm, rokajl 2 mm hnědý s bronzovým průtahem, ketlovací, ploché a štípací kleště


lepidlo

Vezměte ketlovací jehlu alespoň 5 cm dlouhou, navlekněte na ní menší tyrkysový koralek a jehlu ketlovacími kleštěmi těsně nad korálkem ohněte do pravého úhlu.

Poté tento korálek na jehle uchopte mezi palec a ukazovák a ohnutím jehly přes jeden prst vytvarujte naušnicový háček. Další malý tyrkysový korálek navlékněte na další ketlovací jehlu a zakončete očkem. A stejně tak navlékněte hnědý broušený korálek na nýt a také udělejte očko. Dále si připravte 2,5 cm řetizku.

Nyní pomocí plochých kleští tyto komponenty spojte k sobě jako na obrázku.

Vezměte drátek a na jeho konci udělejte očko nebo spíš háček, který zaháknete do očka u hnědého korálku.

Poté na drátek navlékněte větší tyrkysový korálek. Navlečte ho tak, aby drátek tvořil očko. Teď dírku tohoto tyrkysového korálku opatrně zakápněte lepidlem (mně se osvědčilo vteřinové), aby očko drátku pevně drželo v dírce tyrkysového korálku a ten se později nevyvleknul.

Nyní na drátek navlékněte rokajlové korálky v kombinaci se dvěma malými broušenými tyrkysovými korálky, a to asi v delce 8 cm.

Vezměte drátek s navlečenými korálky mezi prsty tak, aby se nevyvlékly, a omotejte je kolem řetízku ve formě jakéhosi uzlu. Toto chce trochu trpělivosti. Jednak abyste vymodelovali potřebný tvar uzlu, a také při tom dávali pozor, aby se vám korálky nerozsypaly.

Jakmile máte vymodelovaný uzel, provlečte drátek několikrát skrz něj, abyste ho zafixovali.

Na drátek nyní navlékněte větší voskovou perli a připevněte k řetízku na horní straně uzlu.

Drátek poté několikrát provlékněte skrz očka řetízku. Horní dvě až tři očka řetízku však nechte volná, aby se pak náušnice mohly na uchu volně kývat.

Navlékněte a připevněte menší voskovou perli v blízkosti té větší a poté zbytek drátku omotejte kolem uzlu.

Konec drátku provlékněte libovolným větším korálkem, který je v uzlu. Pak tuto dírku s koncem drátku zakápněte lepidlem, aby se vše nerozmotalo. A tímto jste vyrobili první náušnici. Teď už jen stačí udělat tu druhou do páru.

Tímto postupem se dají vytvořit velmi různorodé kousky, zakomponovat se dají různé korálky a vytvořit různé tvary uzlů.

text a foto: Kateřina Rožníčková, http://roznicek.googlepages.com/sperky

Copyright © 2007-2024 Helena Zdeňková