Náušnice: Sbírání šišek

Pojďme se vrátit k populárním "trnům" neboli "spike beads". Zkombinováním s pravidelným dvoudírkovým rokajlem Superduo vznikly tyto půvabné jarní náušničky.  Výrazná struktura dvoudírkových korálků a celkový tvar náušnice může připomenout poupata jarních květin nebo mladé šišky jehličnatých stromů, které jako by byly právě utrženy v probouzejícím se jarním lese.

 

Text a foto: Nela "Gianelle" Kábelová
www.gianelle.beadforum.cz

Pomůcky :

2 spajky o rozměrech 7x17 mm
dvoudírkový rokajl superduo, asi 40 kousků
japonský rokajl ve velikostech 8/0, 11/0 a 15/0, max. 1 gram od každé velikosti
jehla, nit (asi 1 metr na jednu náušnici),
afroháčky, spojovací kroužky, ketlovací jehly

dva větší korálky a dva drobné kovové přívěsky
nůžky, ploché a ketlovací kleště

Potřebný materiál.

Navlékejte střídavě 1 korálek Superduo a jeden rokajl velikosti 11/0, osm kusů od každého druhu. Tento návlek posuňte asi 30 centimetrů od konce nitě a svažte do kroužku.

Přesuňte se do horní dírky nejbližšího Superdua.

Dál pokračujte peyote stehem z korálků Superduo- celkem tak přidáte 8 korálků Superduo.

Na konci řady provlékněte horní dírkou posledního Superdua v předchozí řadě i spodní dírkou prvního Superdua v aktuální řadě.

Pevně utáhněte, aby se vám začala formovat "miska". Pro přechod do další řady se opět přesuňte do horní dírky nejbližšího Superdua.

V další řadě střídavě přidávejte do mezer Superduo a rokajl 11/0.

Celkem tedy přidáte čtyři Superdua a čtyři rokajly 11/0. Jako poslední přidejte rokajl 11/0 a protáhněte jehlu opět dvěma korálky Superduo. Opět pevně utáhněte a přesuňte se do horní dírky Superdua.

Nyní do vašeho "obšití" umístěte jeden spajk hrotem dolů. Mezi čtyři korálky Superduo přišité v předchozí řadě všijte po jednom rokajlu 11/0 a pořádně utáhněte.

Nyní přišijete poutko. Navlékněte si rokajl 11/0, 8/0 a 11/0 a následně provlékněte třemi korálky - rokajlem  11/0, horní dírkou Superdua a dalším rokajlem 11/0, jak je znázorněno na fotografii.

Utáhněte a korálky natvarujte do špice. Navlékněte další rokajl 11/0, jehlu provlékněte R8 v poutku.

následně navlékněte další rokajl 11/0 a nakonec provlékněte nit dalším rokajlem, Superduem a ještě jedním rokajlem.

Celé toto poutkomůžete pro zpevnění ještě jednou prošít. Ve spodní části poutka zapošijte a ukončete nit.

Následně si navlečte jehlu na opačný konec nitě (v první řadě). Provlékněte jehlu nejbližším rokajlem 11/0 ve spodní řadě a peyote stehem přišijte ještě jednu řadu rokajlu 11/0 a jednu nebo dvě řady rokajlu 15/0. Tyto řady zpevní celou náušnici a navíc jí dodají kulatější tvar. Nakonec zapošijte a ukončete i tento konec nitě.

Rokajlem 8/0 v poutku provlékněte spojovací kroužek.

Náušnici můžete ihned pověsit na afroháček a nebo můžete mezi obšitý spike a afroháček naketlovat větší korálek a dozdobit náušnici drobným přívěskem.

Obdobně vytvořte i druhou náušnici.

Copyright © 2007-2023 Helena Zdeňková