Dekorace: Vánoční svícen v polymerovém kabátku

Vánoce bez svíček, svíčiček a světýlek si asi ani nedovedeme představit. Přinášíme vám tři autorské pohledy a tři technologie, které lze použít při výrobě svícnu, který ale nemusíme hned na Tři krále uklidit do skříně, protože nás můžou těšit celý rok. Svícen v polymeru je pojatý netradičně, ale s mihotajícím plamínkem uvnitř určitě své pro vánoční atmosféru udělá.

Text a foto Lucy Štruncová

Pomůcky :

polymerová hmota – transparentní, černá, zelená, bílá, zlatá

strojek na nudle

váleček

skalpel PenBlade

stříbrné metalické pláty

skleněný svícen

inkoustové podušky – vínová, zelená a mentolová

extruder a nástavec trojúhelníku

ohebný řezák

ostrý řezák nebo LC Slicer

pauzovací papír

kreditní karta

Transparentní hmotu propracujte ve strojku, opatrně na ni položte metalický plát a zapracujte ho opět pomocí strojku do hmoty. Tím vznikne efektní hmota s malinkými třpytkami, které ještě vyniknou po upečení.

Vezměte inkoustové podušky a naneste tenkou vrstvu na plát z transparentní hmoty a třpytkami, začněte vínovou, poté malinko mentolové a nakonec zelené.

Nechce vrstvu inkoustu zaschnout a pak plát klasicky nablendujte ve strojku na nejširší nastavení. Ořízněte jej na pravidelný obdélník a zbytky si dejte stranou.

Poté plát projeďte proti směru blendu (tj. např. vínovou dovnitř strojku) na druhé nejtenčí nastavení a zarolujte libovolnou barvou dovnitř.

Zarolovaný blend následně obalte třetím nejtenčím plátem zlaté a úplně nejtenčím černé barvy. Zredukujte jej na délku 4 cm.

Do Czextruderu vložte další transparentní hmotu a protlačte ji přes nástavec z LCD3 – trojúhelník.

Vzniklého trojúhelníkového hada nakrájejte na sedm částí, které jsou stejně dlouhé jako obalený blend, tedy 4 cm.

Vezměte část zelené polymerové hmoty a smíchejte ji se zlatou v poměru 1:1. Z bílé, původní i namíchané zelené a zlaté vyválejte různě tlusté hady. Poskládejte je vedle sebe tak, aby se barvy střídaly a vznikaly kontrasty. Zaválejte válečkem.

Takto připravený plát opět nablendujte ve strojku na nejširší nastavení.

Zarolujte plát po směru blendu.

Propracujte větší množství černé hmoty, projeďte ji ve strojku na nejtenčí nastavení a obalte jí kolem zarolovaného blendu.

Obalený blend vložte do Czextruderu a protlačte přes trojúhelníkový nástavec.

Vytlačeného hada nakrájejte na sedm částí o délce 4 cm a vložte je do mezer mezi trojúhelníky z transparentní hmoty.

Vzniklý cane trochu vyválejte a pak obalte plátem transparentní hmoty na střední nastavení. Poté ještě černým plátem také na střední nastavení. Poslední vrstvu tvoří zbytky z transparentního blendu, smíchejte je dohromady, projeďte na střední nastavení a obalte tímto plátem cane.

Následně ještě obalte cane tenkým černým plátem.

Zchlaďte jej, např. v ledničce, a poté nakrájejte pomocí LC Sliceru (neboli gilotiny), anebo ručně, což je ale o dost pracnější. Snažte se udržovat stejnou tloušťku plátků – cca 4 mm.

Jednotlivé plátky je teď potřeba složit dohromady. Vzor s kruhy vytvoříte tak, že si na dlaždičku rozložíte celé kruhy a prostor mezi nimi doplníte kruhy nařezanými.

Je dobré si změřit obvod skleněného svícnu, na který budete vzor aplikovat. Budete vědět, jak dlouhý máte plát se vzorem vytvořit. Pokračujte se skládáním kruhů, dokud nedosáhnete požadované šířky a délky.

Poté vezměte ohebný ostrý řezák a snažte se postupným seřezáváním dosáhnout toho, že plát bude všude stejně tlustý. Seřezávejte pomalu a opatrně části kruhů.

Vezměte pauzovací papír a přiložte jej na plát se vzorem. Uhlazujte jej kreditní kartou, dokud se všechny kruhy nespojí v celistvou plochu.

Po vyhlazení plát seřízněte opatrně nožem z podložky.

Tam, kde se bude překrývat, odřízněte plát pomocí skalpelu a povrch zaválejte válečkem, aby se spojil.

Spodek a horní okraj svícnu také zařízněte a očistěte pomocí skalpelu. Dejte péct podle pokynů výrobce, nechte vychladnout, zapalte svíčku a užívejte si vánoční čas, hezkou zábavu!

Copyright © 2007-2024 Helena Zdeňková